Content

wtorek, 7 kwietnia 2015

crochet stitches - sploty szydełkowe


SPLOTY SZYDEŁKOWE


Oczko łańcuszka

Z nitki idącej do kłębka robimy szydełkiem pętelkę (rys. 1a). Następnie nabierając na szydełko nitkę wiodącą do kłębka i przeciągając ją przez wykonaną uprzednio pętelkę otrzymujemy oczko łańcuszka (rys. 1b, c). Wykonując w ten sposób kolejne oczka otrzymujemy łańcuszek (rys. 1d).

Oczko ścisłe

Wkłuć szydełko pod obie nitki oczka łańcuszka, na którym ma być wykonane oczko ścisłe, i nabrać na szydełko nitkę wiodącą do kłębka (rys. 2a). Następnie przeciągnąć ja pod nitkami oczka łańcuszka i przez oczko znajdujące się na szydełku (rys. 2b).

Półsłupek

Wkłuć szydełko w oczko łańcuszka (rys. 3a), nabrać nitkę wiodącą do kłębka i przeciągnąć ja przez to oczko. Następnie ponownie nabrać nitkę wiodącą do kłębka (rys. 3b) i przeciągnąć ją przez oba oczka znajdujące się na szydełku (rys. 3c, d).

Półsłupek dziergany

Półsłupek dziergany wykonuje się najczęściej na łańcuszku. Wkłuć szydełko pod łańcuszek, chwycić nim nitkę, następnie ponownie chwycić szydełkiem nitkę idącą do kłębka (rys. 4a) i przeciągnąć ją przez oba oczka znajdujące się na szydełku (rys. 4b).

Półsłupek nawijany


Nabrać na szydełko nitkę wiodąca do kłębka. Wkłuć szydełko w oczko łańcuszka (rys. 5a). Ponownie nabrać nitkę wiodącą do kłębka (rys. 5b) i przeciągnąć ją  przez wszystkie trzy oczka znajdujące się na szydełku (rys. 5c).

Słupek

Nabrać na szydełko nitkę wiodącą do kłębka (rys. 6a). Wkłuć szydełko w oczko łańcuszka. Nabrać ponownie nitkę wiodącą do kłębka i przeciągnąć ją przez dwa pierwsze oczka znajdujące się na szydełku (rys. 6b). Nabrać nitkę idąca do kłębka na szydełko (rys. 6d i e).
Słupek dziergany wykonuje się podobnie jak słupek, z tym, że szydełko wkuwa się nie w oczko łańcuszka, lecz pod łańcuszek (patrz rys. 4).

Słupek dwa razy nawijany

Na szydełko nawinąć dwa razy nitkę idąca do kłębka (rys. 7a). Wkłuć szydełko w oczko łańcuszka. Nabrać nitkę wiodącą do kłębka i przeciągnąć ją przez dwa pierwsze oczka znajdujące się na szydełku (rys. 7b). Nabrać ponownie nitkę do kłębka i przeciągnąć ją przez kolejne dwa oczka. Nabrać jeszcze raz nitkę idącą do kłębka i przeciągnąć ja przez ostatnie dwa oczka znajdujące się na szydełku (rys. 7c).

Słupek trzy razy nawijany

Słupek trzy razy nawijany wykonuje się podobnie jak słupek dwa razy nawijany, z tym, że na początku zamiast dwa razy nawinąć na szydełko nitkę wiodącą do kłębka , nawija się ja trzy razy (rys. 8a). Następnie przerabia się trzy razy, lecz cztery razy po dwie pętelki (rys. 8b).

Trzy słupki łączone górą

Po wykonaniu pierwszego ze słupków do momentu, w którym na szydełku znajdować się będą dwa oczka, należy zrobić następne dwa słupki również nie przerabiane do końca. Gdy na szydełku będą cztery oczka (rys. 9a), należy ponownie nabrać nitkę idącą do kłębka i przeciągnąć ją przez te oczka (rys. 9b).
W podobny sposób robi się dwa i cztery słupki łączone góra.

Pikotka

Pikotki robi się z trzech oczek łańcuszka. W tym celu wykonuje się trzy oczka łańcuszka, a następnie wkłuwa się szydełko w pierwsze z trzech oczek (rys. 10a), nabiera na nie nitkę wiodącą do kłębka i przeciąga ją przez oba oczka znajdujące się na szydełku (rys. 10b).

Słupek z wierzchu przerabiany

Słupek z wierzchu przerabiany wykonuję się podobnie jak słupek dziergany, z tym, że chwyta się szydełkiem nie za łańcuszek, lecz za cały słupek (bądź dwa słupki poprzedniego rzędu). Po nawinięciu na szydełku nitki wiodącej do kłębka wkłuwa się je z wierzchu roboty pod spód (za słupkiem), następnie wyprowadza się z powrotem na wierzch, chwyta nitkę idącą do kłębka i przerabia razem z oczkiem znajdującym się na szydełku.

Słupek od spodu przerabiany

Słupek od spodu przerabiany wykonuje się podobnie jak słupek z wierzchu przerabiany, z tym, że po nawinięciu na szydełko nitki wiodącej do kłębka wkłuwa się je od spodniej strony roboty, chwyta nitkę idącą do kłębka i przerabia razem z oczkiem znajdujące się na szydełku .
2 komentarze:

  1. Oczko i oczko łańcuszka zrobię - reszta jest dla mnie czarną magią

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może ptaszek zachęci Cie do szydełkowania :)

      Usuń

Jeśli Ci się podoba, zostaw coś po Sobie. :)

Moje rozdanie ZAPRASZAM!

Moje CANDY do 12.3

MOJE GIVEAWAY

moje CANDY 22.08

w jakim języku?

Obsługiwane przez usługę Blogger.

OBSERWUJ

SKLEP

SKLEP

rękodzieło i handmade - ArtMadam

tu jesteśmy :)

tu jesteśmy!

Image and video hosting by TinyPic

:)

...

...

FlyB - Rękodzieło

...

Polskie Rękodzieło - katalog blogów

...

ZrobiszToSam.com - rękodzieło i porady DIY - wyszukiwarka porad DIY

...

Blogi DIY
genis.pl

...

_

zBLOGowani.pl

:)

:)

:)

:)

FB

Obserwatorzy

Google+ Followers

wyróżnienie

wygrałam

wygrałam

wygrałam

wygrałam

Wygrałam Konkurs!

Wygrałam Konkurs!

WYGRAŁAM KONKURS

Wygrałam Konkurs!

Wygrałam Candy

Wygrałam Candy

WYGRAŁAM KONKURS

Wygrałam Candy

Wygrałam Giveaway

Wygrałam Candy

Wygrałam Candy

Wygrałam Candy

Lubisz TO !